katiban
06 فروردین 1402 - 10:48

عطوان: دوره اشغالگری واشنگتن در سوریه به سر آمده است/ دو پیام هشدار‌آمیز مهم برای آمریکا و اسرائیل

سردبیر روزنامه رای الیوم تاکید کرد که دوره اشغالگری ایالات متحده در سوریه به سر آمده و به زودی شاهد صحنه اخراج آمریکایی‌ها از کل منطقه خواهیم بود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روز گذشته منابع خبری گزارشی درباره حملات راکتی گسترده به مواضع اشغالگران آمریکایی در شرق سوریه منتشر کردند. بر اساس این گزارش‌ها در جریان این حملات، پایگاه آمریکا در میدان نفتی «العمر» هدف قرار گرفته و پس از آن، صدای چندین انفجار پیاپی شنیده شد. همچنین در حملات مذکور علاوه بر پایگاه العمر، پایگاه آمریکاییها در «کونیکو» هم هدف چند حمله راکتی قرار گرفت.

منابع محلی هم گفتند که در این حملات، 20 راکت به سمت پایگاه آمریکا در کونیکو شلیک شده است. این حملات باعث آتش‌سوزی مهیبی در داخل پایگاه شده است و چندین نفر هم زخمی شده‌اند. طی سه شب گذشته رسانه‌های محلی از تبادل آتش بین نظامیان جنایتکار آمریکایی و گروه‌های مقاومت در شرق سوریه، بعد از برخورد چند فروند راکت به پایگاه‌های اشغالگران در دیرالزور - خبر دادند.

در همین راستا «عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای رای‌الیوم و تحلیلگر برجسته جهان عرب با انتشار یادداشتی در این روزنامه اعلام کرد، به نظر می‌رسد که نیروهای اشغالگر آمریکایی در شمال شرق سوریه که سرشار از نفت و گاز و غلات است، هدف حملات موشکی و پهپادی قرار گرفته‌اند. طبق بیانیه‌های رسمی آمریکا، یک پیمانکار آمریکایی در این حملات کشته و 5 سرباز زخمی شده‌اند. البته بعید به نظر می‌رسد که این آمار واقعی تلفات آمریکایی‌ها در حملات مذکور باشد و شکستی خفت‌بار در انتظار آنهاست.

عطوان افزود، درست است که جنگنده‌های اف 15 آمریکا حملاتی را انجام دادند که منجر به شهادت چند رزمنده مقاومت در دیرالزور شد اما این هم درست است که پاسخ این جنایت آمریکا با 10حمله موشکی به پایگاه ایالات متحده در میدان نفتی العمر سوریه در شرق دیرالزور داده شد. در اینجا نکته خطرناک برای آمریکایی‌ها ورود پهپادها و موشک‌ها به میدان نبرد و از بین رفتن امنیت نیروهای اشغالگر آمریکایی در سوریه است که تعداد آنها به 900 نفر می‌رسد. همچنین شاهد بودیم که برای اولین بار بعد از گذشت 10 سال، اشغالگران آمریکایی در سوریه دچار تلفات جانی شدند و این از نظر نظامی بسیار مهم است.

در ادامه این یادداشت آمده است، علت اهمیت این مسئله آنجاست که سامانه دفاع هوایی بسیار پیشرفته آمریکا در مقابله با پهپادهایی که پایگاه‌های این کشور را هدف قرار دادند ناکام ماند و این مسئله حالتی از رعب و وحشت را در صفوف نیروهای اشغالگر آمریکایی و رئیس آنها در کاخ سفید به وجود آورده است؛ زیرا تلفاتی که به آنها وارد شد بسیار زیاد بود. با بررسی سرفصل‌های درگیری‌های نظامی در سوریه طی دو روز گذشته متوجه ایجاد یک تغییر ریشه‌ای در قواعد درگیری از سوی نیروهای وابسته به محور مقاومت و فرماندهی آنها در مناطق مرزی عراق و سوریه می‌شویم.

این تحلیلگر عرب‌زبان ادامه داد، تغییر قواعد درگیری در این زمینه مربوط به آن است که نیروهای مقاومت از مرحله هم‌زیستی با حضور نظامی آمریکا، به حملات مستقیم علیه اشغالگران روی آورده‌اند و قصد آنها رسیدن به یک هدف استراتژیک بزرگتر یعنی وادار کردن نیروهای آمریکایی به عقب‌نشینی فوری از سوریه و نیز انحلال نیروهای دموکراتیک سوریه (وابسته به اشغالگران آمریکایی) و در نهایت پس گرفتن مناطق تحت اشغال آمریکایی‌ها و ثروت‌های نفتی و گازی مردم سوریه است.

بر اساس این مقاله، زمانی که «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: « ایالات متحده به دنبال درگیری با ایران نیست اما آماده‌ایم تا برای حمایت از مردم خود واکنش قاطع نشان دهیم»، این به معنای آن است که عقب‌نشینی آمریکایی‌ها نشان‌دهنده اولین نتیجه واکنش غافلگیرکننده و سنجیده نیروهای مقاومت و فرماندهی آنها در هدف قرار دادن پایگاه‌های نظامی غیرقانونی آمریکا در سوریه است. ما نمی‌دانیم مردم آمریکا که جو بایدن وعده محافظت از آنها را داده، دقیقا چه کسانی هستند و در کجای سوریه حضور دارند.

عبدالباری عطوان تاکید کرد، طبق اطلاعاتی که ما در اختیار داریم، آمریکایی‌های حاضر در سوریه، نیروهای اشغالگری هستند که نفت و گاز سوریه را علنا سرقت می‌کنند و در بازار سیاه می‌فروشند. اما ملت آمریکا بیش از 5 هزار مایل از سوریه دور هستند و هیچ تهدیدی از جانب سوریه یا عراق متوجه آنها نیست؛ بلکه همه چیز برعکس است. شاید این نخستین بار باشد که رئیس‌جمهور آمریکا تهدیدات استکباری خود مبنی بر ضربه زدن به ایران و تجاوز علیه آن را پس گرفته و تاکید می‌کند که خواهان درگیری با این کشور نیست.

در ادامه این گزارش تاکید شده، حملات پهپادی به پایگاه آمریکایی در شرق فرات که با دقت آن را مورد هدف قرار داده و منجر به کشته و زخمی شدن نیروهایی آمریکایی شد، پیامی بسیار قوی برای دو طرف اصلی داشت:

-این پیام در وهله نخست متوجه رهبری آمریکاست با این مضمون که همه پایگاه‌های ایالات متحده، نه تنها در سوریه، بلکه در کل منطقه عربی و به ویژه حوزه خلیج فارس و عراق به هدفی آسان و مشروع برای موشک‌ها و پهپادهای مقاومت تبدیل شده است.

-پیام دوم برای رژیم اشغالگر صهیونیستی است مبنی بر اینکه زمان پاسخ به تجاوزات هوایی این رژیم علیه مواضع سوریه به ویژه فرودگاه‌های این کشور، بسیار نزدیک است؛ زیرا کسی که از ضربه زدن به پایگاه‌های بزرگترین قدرت جهان (آمریکا) در شرق فرات ترسی ندارد، از وارد کردن ضربات بزرگتر به صهیونیست‌ها دریغ نخواهد کرد.

عطوان ادامه داد، جو بایدن و ژنرال‌های آمریکایی این پیام‌ها را دریافت و آنها را رمزگشایی کرده و متوجه شدند با محوری قدرتمند روبه رو هستند که همواره آماده مقابله است. از همین رو رئیس جمهور و ژنرال‌های ایالات متحده با عجله اعلام کردند که به دنبال جنگ با ایران نیستند؛ به ویژه در این شرایط که آمریکایی‌ها درگیر بحران اوکراین هستند.

در پایان این یادداشت آمده است، احتمالا سرقت نفت و گاز و غلات سوریه توسط آمریکایی‌ها طی چند روز یا چند هفته آینده متوقف گردد. بنابراین صحنه شکست تحقیرآمیز آمریکا در فرودگاه کابل افغانستان، بار دیگر در شرق فرات و پایگاه التنف سوریه و منطقه سبز و عین الاسد عراق تکرار خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1110509